Marzenia się spełniają – Mistrzostwa Świata w lodziarstwie rzemieślniczym – Coppa dell Mondo 2018.

Trzeci styczeń 2018. Mały pokój w hotelu pod Krakowem. Godzina 23.10. Jeszcze wczoraj z rodziną a dzisiaj ponownie w miejscu gdzie spędzam od około 4 miesięcy bardzo dużo czasu. Za mną kolejny dzień przygotowań.

Wszystko to jest związane z tym co ma się za chwilę wydarzyć – Mistrzostwa Świata Copa Dell Mondo Rimini - Sigep 2018 - w tym co robię całe życie i co jest moją pasją – Lodziarstwo rzemieślnicze.

Kiedy pierwszy raz pojechałem na targi z tatą lata temu i po raz pierwszy mogłem obserwować zmagania najlepszych ekip na świecie nawet nie przypuszczałem że kiedyś to właśnie ja będę brał w nich udział. Kolejne wyjazdy na Sigep powodowały że zacząłem o tym myśleć. Ziarenko zostało zasiane.

Czytaj więcej: Marzenia się spełniają – Mistrzostwa Świata w lodziarstwie rzemieślniczym – Coppa dell Mondo 2018.

Święto lodów rzemieślniczych – Festiwal Sherbet artigianale – Palermo 28.09.2017 – 01.10.2017

Święto lodów rzemieślniczych.

Festiwal Sherbet artigianale – Palermo 28.09.2017 – 01.10.2017

Sherbet – To inicjatywa lodziarzy rzemieślniczych którzy chcieli już ponad 10 Lat temu uświadomić i odróżnić lodziarnie artigianale – rzemieślnicze od większości lodziarni które pracują na gotowych półproduktach różnych firm w 97% włoskich.

Czytaj więcej: Święto lodów rzemieślniczych – Festiwal Sherbet artigianale – Palermo 28.09.2017 – 01.10.2017

Lody dobre z natury. Mistrzowskie lody.

Witam Wszystkich Lodotwórców.

Znowu długa przerwa. Jednak po powrocie do czynnej pracy w swojej lodziarni przypomniało mi się jaka to ciężka i czasochłonna praca.

Mamy już prawie połowę września. Pełny sezon minął bardzo szybko. Teraz wszyscy mamy nadzieję że przyjdzie złota Polska jesień i nasi Lodożercy będą mogli nadal pałaszować nasze lody. Patrząc na rynek lodowy i statystyki mogę spokojnie stwierdzić iż branża lodziarska nadal rośnie w siłę. Lody – jako deser dostępny w zasadzie dla każdego jest coraz bardziej popularny. Oczywiście nie jest łatwo na rynku. Ilość lodziarni które powstają wymuszają innowacyjność każdego lodotwórcy o czym piszę od początku prowadzenia blogu.

Czytaj więcej: Lody dobre z natury. Mistrzowskie lody.

Sezon w pełni!

Jest 22:56. Nie dawno wróciłem z lodziarni do domu.

Jestem zmęczony jednak szczęśliwy… robię to co zawodowo kocham i mogę się z Wami czasami tym podzielić. Czasami… w sezonie niestety tak bo przecież rozumiecie mnie bardzo dobrze – lodziarnia to nie tylko kolejki przed okienkiem i posty na FB. 

Lodziarnia to bardzo ciężka i wymagająca praca.

Jeżeli jesteśmy z boku tego wszystkiego i nie angażujemy się wystarczająco to na pewno będziemy tracić swoich gości na których tak ciężko musimy zapracowywać każdego dnia.

Czytaj więcej: Sezon w pełni!