Styryjski olej z pestek dyni, awokado, Dulce de lechce, Mozarella z Bazylią i ZIELONA ŻABKA.

Nawiązując do mojego ostatniego wpisu chciałbym napisać o nowych smakach które powstały w mojej głowie a potem u moich klientów.

Czas biegnie szybko tak jak sezon lodowy dlatego codziennie powstają inne, nowe połączenia w różnych częściach Polski. Dzisiaj chciał bym wrócić do smaku, który rozpoczął moje blogowanie – Styryjskiego oleju z  pestek dyni. Zrobiłem go w nieco innej odsłonie. Wykorzystując jego niesamowity ciemny mocno zielony kolor oraz orzechowo-pistacjowy smak połączyłem go w mieszance mlecznej z dojrzałym, orzechowym awokado.

W lodach pozostał młotkowany kolorowy pieprz jak wersji pierwszej. To połączenie zachwyciło mnie i wszystkich lodziarzy, wśród których miałem przyjemność robić pokaz lodowy. Kolor, smak i wygląd jest niesamowity. Jest on bardzo konkurencyjny do naturalnej pistacji. Patrząc na wartości zdrowotne zarówno Styryjskiego oleju z pestek dyni i awokado mogę powiedzieć że są to po prostu – ZDROWE LODY – .

Jeżeli chodzi o olej to jak najbardziej polecam spróbować go jako dodatek nawet do standardowych posiłków. Mały dodatek zmienia je niesamowicie - sałatki, grilowane mięso, ryż, jajecznica itd. Gorąco polecam.

Następnym smakiem stworzonym też dzisiaj u Pani Agnieszki Wozniak w Węgierskiej Górce - Lodziarnia Słodki przystanek - były lody na wzór popularnego ciasta słonecznikowego. Już od jakiegoś czasu miałem je w głowie. Gdy w moje ręce wpadł odpowiedni surowiec – argentyńskie Dulce de lechce – wiedziałem, że to jest to. Powstały lody wyłożone na płasko z lekkim posmakiem krówki, przesypane odpowiednimi ciasteczkami kruchymi i uparażonym delikatnie posolonym słonecznikiem. Na samej górze pojawiło się dulce de leche oprószone ciasteczkami i słonecznikiem.

Kto lubi to ciasto na pewno będzie zadowolony.

Orzech włoski - inaczej

Kolejnym smakiem godnym polecnia jest - Orzech włoski z słonym tofii i karmelizowanymi w syropie kolonowym orzechami włoskimi. Głównym nośnikiem smaku jest tu pasta NOCE firmy Elenka

Teraz czas na sorbet.

Sorebt świetny na upały, imprezy i po prostu do lodziarni. Jest to sorbet dla dorosłych ponieważ inspiracją był drink – ZIELONA ŻABKA – Jezli ktoś pił i zna go, to wie ze jest to bardzo dobre połącznie letniego orzeźwienia zamkniętego w szklance, a w tym wypadku w kuwecie lodowej.

Składniki to sok jabłkowy, żubrówka, cytryna i zielony ogórek. Na bazie tych składników powstał sorbet ZIELONA ŻABKA – która zachwyca, zadziwia i super orzeżwia. Już kiedyś pisałem o zielonym ogórku w lodach ale to były lody jogurtowe. W sorbecie ogórek sprawdza się niesamowicie i nie tylko w tej konfiguracji. Polecam proste połącznie z sorbetem cytrynowym.

Jeszcze na sam koniec, tak na szybko.

Bardzo proste lody do wykonania a bardzo zakakujące i smaczne. -

Lody Bazyliowe lub Mozzarella z Bazylią.

Receptura -

Lody mleczne 1 kg

Świeża bazylia – 10 do 15 g

Odważamy świeżą bazylię, dodajemy do mlecznej bazy i blenderujemy. Frezujemy.

Wychodzą nam przepyszne orzeźwiające lody Bazyliowe. Dla odważnych proponuję dorzucić suszonego pomidora. Spokojnie można te lody w witrynie prezentować w witrynie jako Mozzarellę z Bazylią.

Zbliża się okres jesienny i mam nadzieję iż coraz więcej lodziarni będzie czynna w tym okresie. Z tego też powodu będzie powstawać linia lodów jesiennych i może zimowych.

 

 

Zapraszam do kontaktu

Pozdrawiam

Tomasz Szypuła


iLody.com.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć zabronione.