Sweet Targi 2016 Katowice, czyli przepis na Kopalnioki.

7 edycja Sweet Targi 2016 Katowice była dla mnie imprezą branżową , w której pierwszy raz brałem udział.

Bardzo miło było spotykać się z Państwem na stoisku Polmarkus. Odwiedziło nas wielu lokalnych producentów ale i nie tylko. Niektórzy pokonywali spore odległości aby móc jeszcze przed sezonem zaczerpnąć „lodowych inspiracji”. Nowa lokalizacja podniosła rangę Targów. Bardzo ładne miejsce w samym centrum Śląska.

Specjalnie na tą okazję przygotowałem lody o smaku cukierków ściśle związanych z tym regionem – górniczych Kopalnioków, czarnych jak węgiel, smakujących anyżem oraz miętą, dziurawcem i melisą. Kopalnioki miały za zadanie chronić gardła górników. „Chłopy podobno ziółek nie piją ale każdy jednak po 2 bombony zje”. Odwiedzający, ściśle związani z tym regionem bardzo chwalili smak lodów, który idealnie wpasował się w smak zanany z cukierków.

Pomysł na te lody zrodził się już na Sigep 2016 gdzie firma Elenka zaprezentowała pastę Vanilię nera z węglem aktywnym. Oczywiście w momencie pojawiła się lampka, i tak już tam powstały w mojej głowie Kopalnioki.

W tym miejscu pragnę też podziękować za wspaniałą dekorację szybu wykonaną ręcznie przez Sylwię Wigur z Restauracji-cukierni Wiśniowy Sad z Rudy Śląskiej. Pani Sylwia była już raz bohaterką mojego wpisu jak prezentowałem Jej dzieła malowane na lodach – dziękuję.

Surowiec dostarczyła firma Master Martini i tez gorące dzięki.

Receptura – Lody Śląskie – Kopalnioki

Lody Śląskie - Kopalnioki

lp

Skałdniki

na kg bazy

Firma

1

Baza podstawowa mleczna

1000

 

2

Pasta Vanilia Nera

50

Elenka

3

Pasta Lukrecja

20

Elenka

4

Wariegato Browni

 

Elenka

5

Jegermeister

10

 

6

suma

1080

 

Następnym nowym smakiem ze względu na zbliżające się święta Wielkanocne były lody ułożone na płasko – „Lody wielkanocne”

Głównym smakiem były lody z dawnych lat z dodatkiem masła i żóltek. Na dno kuwety użyłem wariegato śliwka z cynamonem firmy Prospona. Do lodów delikatnie dodałem kandyzowną skórkę pomarańczową i ciasteczka kruche Cramble – Elenka. Górą była wykończona białą Otellą Elenka oraz wariegato Dulcze di leche. Dekoracja to bazie malowane z otelli fondente Elenka.

Polecam

Nowym smakiem tym razem skierowanym do najmłodszych była „Pepa”

Lody śmietankowe o przyjemnym truskawkowym smaku. Podstawowym składnikiem Peppy była Brunella truskawkowa firmy Master Martini. Brunellę należy połączyć z mlekiem 3,2% i śmietanką 33%, zmiksować i frezować. Proponuję przy wyciąganiu lodów z frezera przewariegować je samą brunellą truskawkową i różowymi chrupkami lub truskawkową Centra america – Master Martini

Lody Peppa

lp

składniki

5 kg

1

brunella truskawkowa

2500

2

mleko 3,2%

1500

3

Smietanka 33%

1000

4

razem

5000

   

Od jutra zaczynam wyjazdy do swoich klientów. Do zobaczenia u w lodziarniach i kawiarniach.

Zapraszam jeszcze na dni otwarte w Słupsku – Polmarkus - które odbędą się 13 i 14.04.2016

Na pewno pojawią się zaskakujące nowe tematy lodowe.

 

Zapraszam

Tomasz Szypuła


iLody.com.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć zabronione.