Mistrz Polski Branży Lodziarskiej 2017

Witam po dłuższej przerwie wszystkich lodożerców, producentów nowych oraz tych z wieloletnim stażem. Zaczynamy następny nowy sezon!!! Było mi niezmiernie miło rozmawiać z wami przy okazji różnych targów branżowych.  Cieszę się że to co piszę i tworzę ma swoich odbiorców i przekłada się realnie nowe smaki w wielu lodziarniach całej Polski – Dziękuję!!!

W moim życiu zrealizował się sen – Zdobyłem Mistrzostwo Polski w tym co robię od zawsze i co zawodowo kocham – Lodziarstwo rzemieślnicze !!! Droga do tego momentu nie była łatwa. Ten sukces zadziałał motywująco.

Dalej będę doskonalił swój warsztat lodowo-cukierniczy ponieważ uważam iż każdy z nas uczy się i rozwija całe życie. Mam jeszcze wiele pytań do zadania i wiele testów do przeprowadzenia. Na pewno będę rozwijał swojego bloga aby inspirować producentów i lodożerców. Wygrana też dała szansę na udział w Mistrzostwach Świata – Copa del Mondo della Gelateria 2018– w lodziarstwie rzemieślniczym. Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu. Zawodowo jest to mój bardzo ważny cel zawodowy. Konkurs odbędzie się w Rimini na największych targach lodowych na świecie – 20.01.2018 do 24.01.2018. Tak konkurs trwa aż 4 dni!!! Mam nadzieję iż uda się w nim wystartować. Tutaj chęci to za mało. Konkurs jest drogą imprezą i bez partnerów sponsorskich będzie to nie możliwe. Mam nadzieję że się uda wziąć udział w Copa del mondo.

Teraz parę słów o Mistrzostwach Polski Lodziarstwa – 2017 odbywających sie podczas targów Exposweet. Wszystko to, co się wydarzyło zawdzięczam ciężkiej pracy i dociekliwości oraz wielu osobom i firmom, które spotkałem na drodze zawodowej. Ciężko jest podziękować im wszystkim jednak tym najważniejszym muszę.

Po pierwsze dziękuję mojej najbliższej Rodzinie. To czym się zajmuje i jak się zajmuje pochłania bardzo dużo czasu. Dużo czasu w pracy = mało czasu z rodziną. Dziękuję wam za to że Jesteście i mnie wspieracie. Dziękuję mojemu Tacie który pokazał mi pierwsze podstawy lodziarstwa. Tato już ponad 43 lata działa w tej branży czynnie prowadząc swoją lodziarnię. Dziękuję firmie Polmarkus z którą współpracuję w ramach Akademii Polmarkus mogąc szkolić się i spotykać z Wami na targach, szkoleniach i wspólnie inspirować już ponad 6 lat. Dziękuję firmie Master Martini za ogromne wsparcie.

Są osoby które dodały te kropki nad „i” co dało taki sukces i które mi zaufały już dawno temu.  Dziękuję redakcji ilody.com.pl, Ani Kani MB i wszystkim !!!…. Oni wiedzą… Przepraszam jak czasami za dużo pytam ale powiem wam że to wcale się teraz nie zmieni …to się nasili.

Zwycięstwo dedykuję Mojej Mamie która z lodami spędziła całe swoje życie i dopingowała mnie z nieba…Dziękuj.

Jak to się wydarzyło i zaczęło???

Pierwszy start miał być już z Pawłem Petrykowskim jednak z różnych przyczyn nie udało się nam wystartować razem. Cieszę się że Pawłowi się wówczas udało. Po tym okresie myślałem, że już nie będzie „jak i z kim” ponieważ dla mnie w zespole musi być „chemia” tak jak było z Pawłem.

Wtedy…zadzwonił do mnie mój przyjaciel z branży – Łukasz Parzymski i ….TO BYŁO TO!!! Razem współpracujemy już od ponad 7 lat. Łukasz pomaga mi cukierniczo w lodziarni oraz w branży a ja wspieram go lodowo.

Udało się nam stworzyć Duet nazwał bym go idealny. Łukasz, mistrz cukierniczy z wieloletnim doświadczeniem, ja pasjonat lodziarstwa od zawsze. To zagrało jak super nastrojona gitara!!!

Były momenty zwątpienia w których wspierała mnie moja Rodzina. Czasami też Łukasz napędzał mnie a ja Jego. Według mnie teraz z perspektywy czasu byliśmy przygotowani na 100%.

To że zebraliśmy wszystkie nagrody pierwszy raz w historii ogromnie nas zszokowało ale oczywiście uszczęśliwiło. To było NIESAMOWITE !!! Mając taki zespół można wygrać wszystko !!!

Mieliśmy do przygotowania 4 smaki lodów: Wanilia, Czekolada, Sorbet i lody autorskie.

Lody autorskie

Mogliście już o nich czytać na blogu tylko w wersji z młotkowanym kolorowym pieprzem. Postanowiłem zrobić lody na oleju z Austrii w którym się zakochałem od pierwszej łyżeczki. Połączyłem je z Avokado co pozwoliło nam zaprezentować, uważam nie tuzinkowy deser lodowy w formie AVOKADO

Sorbet

Tutaj też poszalałem. Sorbet malinowy z buraczkami i infuzją z świeżego rozmarynu. Było kilka prób. Najważniejsze było odpowiednio balansować smakami aby zagrały w takim układzie – malina, buraczek i rozmaryn – Udało się!

Lody czekoladowe

Jak wiecie lody czekoladowe można wykonać na setki sposobów. Te co zrobiliśmy całkowicie nas” pozamiatały” Połączyłem dwa rodzaje czekolady Ariba 60% i 70 % oraz odrobię cacao 22/24% oraz żółtka. Cała eksplozja smaku nastąpiła w momencie dodania cukru muscovado!!! Napiszę to – PETARDA!!!

Lody waniliowe

Wbrew pozorom te lody sprawiły mi najwięcej problemów. Chciałem uwydatnić smak dwóch rodzajów wanilii Madagaskar i Thaiti i odrobinę żółtka. Ciężko było dostać obecnie dobrą wanilię ale oczywiście udało się. Dużo niespodzianek było z żółtkami… Obecnie modyfikacja jedzenia i sposób hodowli powoduje iż żółtka mogą mieć np. posmak ryby!!! Proszę mi wierzyć – Rybna Wanilia nie jest ciekawym odkryciem.

Po wielu próbach udało się zrobić ją idealnie!!!

Deser lodowy

Razem z Łukaszem chcieliśmy zrobić coś czego jeszcze nie było. Deser lodowy normalnie kojarzy się z pucharkiem. W dzisiejszych czasach i możliwościach jesteśmy w stanie kreować inne kształty – formy silikonowe, szokówka itd. Jak widzieliśmy jakie będziemy robić lody Łukasz wpadł na pomysł aby stworzyć deser który odwzoruje AVOKADO – to się udało w 100 %. Oczywiście pokazać to w pucharku był by problem. Wczytaliśmy się w regulamin i nie było w nim napisane – NIE MOŻNA UŻYWAĆ TALERZY – stwierdziliśmy więc że w takim wypadku można. Żeby być w 100% pewnym wystosowaliśmy pismo do organizatorów i dostaliśmy zgodę. Informacja poszła do wszystkich startujących co było widać na konkursie po deserach w pozostałych zespołach.

Łukasz jako cukiernik z krwi i kości. Idealnie dopracował deser.

Wszystko wyszło na 100% Ostatecznie wygraliśmy i jesteśmy z tego powodu bardzo dumni.

Teraz jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, przed nami dużo większe wyzwanie – Mistrzostwa Świata 2018

Tutaj zespół składa się z 5 osób;

Lodziarza

Cukiernika

Kucharza

Rzeźbiarza

Managera

Do przygotowania standardowo jest:

Tort lodowy

Mini porcje lodowe

Deser Lodowy

Rzeźba w lodzie

Przystawka gastronomiczna lodowa

Rzeźba w czekoladzie lub karmelu

Oczywiście wszystko w określonym temacie. Zawody trwają 4 dni podczas targów SIGEP. Aktualnie budujemy zespół i szukamy sponsorów zarówno w branży jak i poza nią. Trzymajcie za nas kciuki. Chcemy reprezentować Polskę. Damy z siebie wszystko!!! Już wkrótce dodam recepturę na lody awokado z olejem z pestek dyni oraz sorbet malina/buraczek/rozmaryn

Wszystkim lodowym producentom życzę udanego sezonu !!!

 

Tomasz Szypuła

Lodowe Inspiracje


iLody.com.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć zabronione.