Polish English Italian

Upalne lato sprzyja lodziarzom.

- Upał, żar leje się z nieba i tak ma być jeszcze długo - obiecują prezenterzy prognozy pogody. Branża lodziarska to jedna z takich branż, która zaczyna dzień od sprawdzenia pogody. O słynnej już sezonowości na naszym rodzinym rynku pisaliśmy nie raz. Pogoda od lat udowadnia, że jest niekwestionowaną królową branży lodziarskiej.

Statystyczny Polak zjada rocznie ponad 4 litry lodów, z czego 70 proc. rocznej produkcji lodów zjadane jest w ciągu 4 letnich miesięcy czyli od maja do końca sierpnia, nie dziwi więc obecny optymizm lodziarzy.

Polski rynek lodów (włączając lody gastronomiczne) wycenia się obecnie na 1,7 mld zł.

Sprzedaż lodów w sklepach w Polsce dwa lata temu wyniosła 122,3 mln litrów, rok temu 124,2 mln litrów, a prognozy Euromonitor International na 2014 r. mówią o sprzedaży na poziomie 127,1 mln litrów. Z kolei w gastronomii sprzedaż lodów w ostatnich dwóch latach wynosiła kolejno 8,8 mln litrów, 9,3 mln litrów, a w 2014 r. ma to być 9,8 mln litrów.

W 2013 r. Polacy wydali na lody ponad 1,4 mld zł, a więc o 5,4 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Najbardziej napawa optymizmem, nowy nurt, czyli powrót do korzeni lodziarstwa, w imię filozofii - pójścia na lody nie po lody, mowa tutaj o lodziarniach rzemieślniczych. Małe, często rodzinne lodziarnie, pojawiają się jak grzyby po deszczu, serwując każdego dnia inne smaki, z naturalnych składników, często specjalnie dedykowane weganom, diabetykom czy nawet psom. Mają coraz większe grono stałych Klientów, co tylko potwierdza naszą prognozę trendów w branży lodziarskiej, o której pisaliśmy TUTAJ

Po wielkim bumie lodów przemysłowych zaczynamy wracac do smaków dzieciństwa, i choć lodziarnie rzemieślnicze stanowią tylko promil w całym rynku branży lodziarskiej, warto zanotować ten fakt, i wspierać rzemieślniczą produkcję lodów.

 


iLody.com.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć zabronione.PATRONUJEMY:
sigeplogo.jpeg                horecagastrotargi.jpg europeandaygelato.pnginternationalexpo.jpg